1 milyar dolara 15 uçak alacak Rusya ve Irak’ta şirket kuracak

Hürriyet Haber
18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son 10 yılda hızlı bir büyüme yakalayan Atlasjet, Rusya ve Irak’ta havayolu şirketi kuruyor. 2010 yılında 516.7 milyon liralık ciroya ulaştıklarını açıklayan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “En az 15 uçaklık protokol imzalayacağız. Uçakların teslim tarihi 2016-2017’de olacak ve bu 1 milyar doların üzerinde yatırım gerektiriyor” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ dönemde yurtdışında hızla büyüyeklerini belirten Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “2010 yılında ciromuz 516 milyon lira oldu. Personel sayımız 944’e, uçak sayımız da 15’e çıktı. Mayıs ayında yaptığımız protokollerle 3 adet Airbus A321 uçağı satınalma işlemi tamamlandı. İki büyük uçak üreticisiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Haziran ayı içerisinde bu görüşmelerin nihai sonuca ulaşmasını bekliyoruz. 15 adet daha az yakıt yakan, doğaya dost yeni nesil uçak alımı tamamlanacak. Rusya ve Irak pazarlarında da şirket kuracağız” diye konuştu.

2012’de şirketler açılacak

Atlasjet’in önümüzdeki yıla ilişkin hedeflerini açıklayan Murat Ersoy, şöyle konuştu: “2012 yılında Atlasjet Rusya’nın kurulma işlemleri tamamlanmış olacak ve Atlasjet Rusya, uçuşlarına başlayacak. Artık Atlasjet, Rusya’da Rus bayrağıyla hizmet veren bir uluslararası havayolu taşımacılığı haline gelecek. Yaklaşık 2 yıldır Atlasjet, Türkiye’den İstanbul’dan Kuzey Irak’ın Erbil ve Süleymaniye kentlerine, belli dönemlerde Bağdat kentine düzenli tarifeli seferler yapan bir havayolu. Halen bu seferlerimiz devam ediyor. Yakın ilişkilerimizi daha da artırarak, o bölgedeki ihtiyacı da öngörerek, Atlasjet Irak’ı kurma kararı aldık. Bunun ön hazırlıkları ve çalışmaları tamamlandı. 2012’nin ilk yarısında Atlasjet Irak hayata geçecek. Bununla ilgili uçak satınalma anlaşmaları da yapıldı. 2012 yılında Atlasjet Irak da Irak çıkışlı tarifeli uçuşlarına başlayacak konuma geliyor.”

Rusya’ya 100 milyon dolar

Rusya’daki havacılık yatırımlarının havayolu ile sınırlı olmadığını, Batı Sibirya bölgesinde yap-işlet-devret modeliyle ihalesini üstlendikleri bir havalimanının inşaatının ağustos ayında inşaatın başlayacağını kaydeden Murat Ersoy, “Rusya’da şu anda 7-8 havayolu ruhsatını inceliyoruz. Bir tanesiyle hemen hemen mutabakata vardık. Bunu satın alıp kendi yapımızı buna monte edeceğiz” dedi.

1 milyar dolar

Uçak satınalması için yaptıkları çalışmaları da anlatan Ersoy, şunları söyledi: “Anlaşmayı haziran içinde tamamlamayı planladık. Yeni nesil uçakların birisi konusunda mutabık kaldık. En az 15 uçaklık protokolü imzalayacağız. Uçakların teslim tarihi 2016-2017’de olacak ve bu 1 milyar doların üzerinde yatırım gerektiriyor. 2011 yılında ciroda yüzde 10-15 artış bekliyoruz.”

İki ülkeye ilk aşamada 115 milyon dolar yatıracak

RUSYA’ya yapılacak yatırımın ilk aşamada 100 milyon dolar büyüklükte olacağını anlatan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, şöyle konuştu: “Atlasjet Irak projesini Irak’taki ortaklarımızla yürüteceğiz. Onların kurdukları bir havayolu var ama ruhsatları yoktu. O havayolu şirketine ortak oluyoruz. Bu ay içinde tamamlanacak. Daha sonra ruhsatlandırma işlemine geçilecek. Proje için en az 2 uçak satınalması gerekiyor. Bunların satınalma anlaşmaları yapıldı. İlave, en az 3 tane daha uçak satınalmasını bu yıl içinde teslim edilmek üzere tamamlamış olacağız. Bölgede yapacağımız tahmini yatırım, uçak maliyetleri haricinde, ilk aşamada 15 milyon dolar seviyesinde olacak.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı