« Hürriyet.com.tr
MENÜ

1 milyar 392 milyon lira

Sarı lacivertli kulübün rekor düzeydeki giderine karşın gelirlerinin 1 milyar 320 milyon liraya ulaştığını belirten Yıldırım, “Aradaki fark sadece 70 milyon lira” dedi. Üyelerin sert eleştirileri karşısında çok kızan F.Bahçe Başkanı, “Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME
FENERBAHÇE Kulübü’nün dün yapılan olağan mali kongresi Aziz Yıldırım’ın 12 yıllık başkanlığı süresinde görülmemiş gerginliklere sahne oldu. Kürsüye çıkan üyelerin neredeyse tamamı Yıldırım’ı sert ifadelerle eleştirip, önemli hatalar yaptığını anlattı. Hatta görevi bırakma zamanının geldiğini söyleyenler bile oldu. Yıldırım ise kongrenin son bölümünde söz alarak bu eleştirileri tek tek yanıtladı ve kamuoyunun merak ettiği, ‘başkanlığı döneminde harcanan paranın’ miktarını açıkladı. Üyelerin sert eleştirileri karşısında sinirlenip kızdığı dikkatlerden kaçmayan Aziz Yıldırım, şöyle konuştu:

Yine “Tek büyük” diyorum

İnsanların hedef konulan noktalara gitmesi için ekiplerin motive olmasını sağlamak için 3 yıl şampiyonluk sözünü söylememe gerek yoktu. Camiaya bir ivme kazandırsın, motivasyon kazandırsın diye söyledim. Bugün yine söylüyorum. Korkmadan söylüyorum hem de. Ben inanıyorum. Tek büyük dedim, tenkit ediyorlar.

Paraları saklasa mıydım?

Bütçenin artı verme şansı yok. Artı vermen için hiçbir yarışmaya girmeyeceksin. Bütün paraları saklayacaksın. Diyorlar ki Aziz Yıldırım 1.5 milyar doları harcadı. Doğduğumuz günden bu yana bütün paraları harcamasam biriktirsem, herhalde ölürken Vehbi Koç’tan zengin olurdum. Böyle bir zihniyet olabilir mi? Görev süremde 1 milyar 392 milyon lira harcadık. Gelirlerimiz ise 1 milyar 320 milyon lira. Aradaki fark sadece 70 milyon lira.

Güçlü olan sevilmez

Bir taraftar bana gönderdiği mailde Aziz Yıldırım, Ali Şen, Metin Aşık ve Emin Cankurtaran dönemlerinin hep kavgacı olduğunu ifade ediyor. F.Bahçe’nin başına bir bayan sanatçının ismini vererek, onu getirelim herkes sevsin, seyretsin diyor. Tabi ki kulübün menfaatlerini korumak için konuşacağız. Güçlü olmanın karşılığı sevilmemektir.

Biz hep varız

Yarıştığımız her branşta finalin adı daima Fenerbahçe’dir. Değişen tek şey rakiplerimizdir. Biz hep varız. Bunu yarattık. 12 senede ben ve arkadaşlarım bunu yarattık. Bundan da övünüyoruz. Seneye de söylüyorum. Kız basketbol, erkek voleybol, erkek basketbol ve F.Bahçe Acıbadem bayan voleybol takımları final-four oynayacaklardır. Korkmadan söylüyorum. Bir yıl sonra burada hesabını vereceğim.

Parayı ben verirsem olmaz

Banka borçlarının şahısların vereceği paralarla kapatılması doğru bir yöntem değil. Paralı başkanlığa son diyorduk. 80 milyon doları ben ve arkadaşlarım cebimden verirsem, beni gönder bakalım gönderebilirsen. Beni gönderebilir misin? Gönderemezsin. Tehlike nedir, eğer borcu ödeyecek kaynakların yoksa o zaman tehlikedir. 80 milyon dolar Fenerbahçe için çok düşük bir paradır.

Son maçlara kalmamalı

Sözler veriyor, bazen yerine getiremiyoruz. Trabzon maçında bir tane gol atsaydılar ertesi gün aynı sözler söylenebilecek miydi? Ben de kızmak istiyorum, başkanım. Eğer parayla satın alma değeri olsaydı herhalde ben pazar günü satın alırdım. Normal şartlarda parayla değeri olsa alabilirsiniz. Buradan çıkarılacak en büyük ders, artık son maçlara kalmaması lazım.

Provokasyon yapmayın!

KONGRE üyesi Kaya Enişte, Fenerbahçe’nin futbol kamuoyu ile kavgalı olduğunu ve centilmence davranmadığını söyleyince bazı üyelerden tepki gördü. Bunun üzerine kongre divan başkanı Talat Yılmaz müdahale etti. Yılmaz’ın bu hareketi üzerine bir başka kongre üyesi Barış Ertül kendisine itiraz edince ortam gerginleşti...
Yılmaz: Sayın Enişte sizin bu konuşmalarınızı kimse tasvip etmiyor.
Enişte: Bana müdahale etmeyin.
Ertül: Sayın başkan, neden sürekli sözünü kesiyorsunuz?
Yılmaz: Ben sözünü kesmiyorum. Herkes bu kadar uzun konuşamaz.
Ertül: Sizin bu konuşmaları kesmeye hakkınız yok.
Yılmaz: Provokasyon yapmayın. Sizin kim olduğunuzu ve buraya ne amaçla geldiğinizi biliyoruz.

Sadece Kutlualp ibra etmedi

MALİ kongrede, 2010 yılı için hazırlanan 345 milyon liralık bütçe kabul edildi. Bütçenin kabul edilmesinin ardından yönetim kurulunun ve profesyonel futbol şubesi hesaplarının ve denetleme kurulunun ibrası için oylama yapıldı. İki kurul ve bir şube oy çokluğu ile ibra edilirken, sadece Hakan Bilal Kutlualp aleyhte oy kullandı.

Villaları geri alacağım

Kulübe sattığım 8 villanın bedelini başkanlığı bıraktığım gün ödeyerek hepsini geri alacağım. Eğer yeni gelecek başkan 8 villa bağışlarsa ben de bu vilları kulübe hibe edeceğim. Hodri meydan.

Bütün suçlu benim

Maldonado’yu da ben aldım Josico’yu da ben aldım ama Trabzonspor maçında oynamıyorlardı maalesef. Bir şanssızlık olmuştur. Bütün suçlu benim. Sevinenler sevinmesin fazla, gerekeni yapacağım onu bilsinler. Onlar da beni iyi tanır.

Kongrede Yıldırım için kim ne dedi?

Yedi düvelle kavgalı
Hakan Bilal Kutlualp: F.Bahçe’deki sistem patinaj yaptı, tıkandı. Fenerbahçe’nin büyüklüğü rakiplerimizi rencide etmek için değil, Fenerbahçe’ye saygı duyulmak için hissettirilmelidir. Türkiye’nin kulübü yedi düvelle kavgalı olamaz. Gerektiğinde bırakabilmek de Fenerbahçe büyüklüğünün tanımına uyan önemli erdemlerinden biridir. Böyle bir dönemde borçlanmaya ihtiyaç yok. Tesisleşmenin 1 yıl dondurulması gerekir.

Sevgisi zarar verdi
Rahmi Eyüboğlu: Başkan Yıldırım’ın Fenerbahçe’nin çıtasını yükselttiğine inanıyorum. Son 3 senedir F.Bahçe’ye olan sevgisinden dolayı, Fenerbahçe’ye zarar verdiğini düşünüyorum.

Her nesnenin süresi var
Turhan Kerimoğlu: Bütçede sampa var ancak bu bilançoda yer almıyor. Başkan şampiyonluk sözü verdi. İnsan bir söz verdiği zaman bunun arkasında durur. Söz tutulamazsa ne yapılması gerektiğinde tereddüt etmez. Söz bir farzdır. Dünyada var olan her nesnenin bir ömrü ve kullanım süresi vardır. Süre bittiği zaman varlık da biter.

Artık yoruldunuz
Işık Eyigüngör: Son kongrede sizden üyeler bir taahhüt beklemediği halde 3 yıl üst üste şampiyonluk sözünü verdiniz ama maalesef birinci yılda bu sözü gerçekleştiremediniz. Fenerbahçe gibi büyük kulüpler gelenekleriyle idare edilirler. Başkanların verdikleri sözler kongre üyeleri için birer teminattır. Sizde ve arkadaşlarınızda uzun başkanlık dönemi mental yorgunluk yapmış olabilir. Bu da hata oranını artırır.

Yeni adaylar çıkmalı
Orhan Demirel: Fenerbahçe’nin elindeki imkanlarla bulunduğu yerden çok daha iyi noktalara gelmesi lazım. 12 yıldır kendilerine alternatif bir yönetim çıkartamadığımız için dönüp kendimize bakmalıyız. Yeni adaylar çıkacaksa gelsinler adaylıklarını açıklasınlar, kucaklayalım destek olalım.

Bırakıp gidemezsiniz
Ziya Bayatlı: Banka borçlarına dikkat edin. Fenerbahçe hiç kimsenin yaşamayacağı travmaları yaşayıp ayakta duran bir kulüptür. 2012’ye kadar seçildiniz, bu sürenin sonuna kadar kalmak zorundasınız.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler