Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 Mayıs'ta halk otobüsünde 'akbil' tartışması

  İHA
  01 Mayıs 2017 - 18:22Son Güncelleme : 01 Mayıs 2017 - 18:38

  İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlayan bir grup halk otobüsüne "Bugün 1 Mayıs" diyerek akbil basmadan binmek istedi. Otobüs şoförü arabayı kenara çekerek polis çağırdı. Otobüs şoförü, "Bir grup 'akbil basmayacağız bugün bizim günümüz diyorlar', ben de 'sabahtan beri akbil basılıyor. Siz de basacaksınız' diyorum. Ben de emir kuluyum" dedi. Gruptaki genç ise "1 Mayıs işçi bayramında bütün araçlar ücretsiz olsun. Ne yazık ki sınıf kardeşim tarafından ihanete uğruyorum ben. O da işçi ben de işçiyim" diye konuştu.

  İstanbul Yenibosna'da "Bugün 1 Mayıs" diyerek otobüse akbil basmadan binmek isteyen gruba tepki gösteren otobüs şoförü, arabayı kenara çekerek polis çağırdı.

  Bu sırada grupla otobüs şoförü arasında da tartışma yaşandı. "Bugün 1 Mayıs kimse akbil basmasın. Senede bir gün ücretsiz olsun" diyen eylemciye kızan şoförü, "Herkes akbil basıyor, sen de basacaksın" dedi. Yaşanan tartışmaya yolcular da dahil oldu.

  Bazı yolcular eylemcilere destek verirken, bazıları ise şoförün haklı olduğunu savundu.

  Tartışmayı anlatan otobüs şoförü, "Bir grup 'akbil basmayacağız bugün bizim günümüz diyorlar', ben de 'sabahtan beri akbil basılıyor. Siz de basacaksınız' diyorum. Amirimi aradım, polisi aradım, onlar da 'bekle' dediler. Ben emir kuluyum. Benim kendi şahsi arabam değil bu" dedi.

  Akbil basmayan genç ise, "Mesele kart basmama değil. Sıkıntı kart basan. Bugün işçi emekçi bayramı. İşçilerin bayramı. İşçilerin bedel ödeyerek aldığı bir gün. Bugün ücretsiz olması gerekiyor. Ben bunu istiyorum. 1 Mayıs işçi bayramında bütün araçlar ücretsiz olsun. Ben basmıyorum, basmayacağım da. Ne yazık ki sınıf kardeşim tarafından ihanete uğruyorum ben. O da işçi, ben de işçiyim" ifadelerini kullandı.

  Yaşanan tartışma yolcuların araya girmesiyle son buldu. Polisi beklemeyen eylemci grup otobüsten inerek başka bir otobüse akbil basarak bindi ve yoluna devam etti.

  Etiketler: Akbil , otobüs , halk otobüsü
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı