İZMİR HABERLERİ

1 Mayıs'ın duyurusu da gergin geçti

DHA
26.04.2016 - 14:08Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de 1 Mayıs İşçi Bayramı için hazırlıklarını sürdüren emek ve demokrasi güçlerinin bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında slogan gerginliği yaşandı. Etkinliğe katılan sendika ve sivil toplum örgütlerinin "Hırsız, katil, işbirlikçi AKP" sloganları sonrasında polis ile işçiler arasında gerginlik yaşandı.
Konak'ta 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına çağrı için yapılan etkinliğe DİSK, TÜRK-İŞ, TMMOB, KESK üyeleri katıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından Kemeraltı Çarşısı'nda bildiri dağıtılırken atılan sloganlar nedeniyle, emniyet güçleri ile işçiler arasında gerginlik yaşandı. "Faşizme karşı omuz omuza", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Yaşasın 1 Mayıs, alanlardayız", "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları ve alkışlar eşliğinde çarşı içinde yürüyen işçilerin, "Katil, hırsız, işbirlikçi AKP" sloganları atmaları üzerine, yolları polis tarafından kesildi. İşçiler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşanırken, tartışmanın ardından çevik kuvvet ekipleri yolu tekrar açtı.
İŞÇİLERDEN 15 BAŞLIKTA 1 MAYIS ÇAĞRISI VE LAİKLİK VURGUSU
1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri ile ilgili olarak tertip komitesi adına bilgi veren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir'deki emek örgütleri olarak binlerce işçi ile bu yıl da Gündoğdu Meydanı'nda olacaklarını duyurdu. 1 Mayıs Pazar günü saat 13.00'te başlayacak işçi bayramı kutlamalarına Konak Pier ve Alsancak Limanı önünden iki ayrı kortejle yürüyeceklerini belirten Sarı, 1 Mayıs işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olduğunun altını çizerek, İzmirlilere katılım çağrısında bulundu. Çağrısında iktidara sert sözlerle yüklenen Sarı, "İktidarın her türlü baskı politikalarını arttırdığı, yurttaşların sokaklarda bomba tehdidi ile yürüdüğü, çatışma ortamının yüzlerce gencimizin yaşamını çaldığı, işçi cinayetlerinin rutin hale geldiği günümüzde, alanlara çıkacağız. Doğanın talanına karşı, işçi katliamına karşı, özel istihdam bürolarına karşı, kıdem tazminatının gaspına karşı, taşeron düzenine karşı, çocuk istismarına ve destekçilerine dur demek için, Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul katliamlarına dur demek için, kadın özgürlüğü için, gerici, baskıcı, ırkçı eğitime karşı herkesi taleplerimizi birlikte haykırmaya davet ediyoruz" dedi.

Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF
 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 1 Mayıs'ın duyurusu da gergin geçti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2016 tarihinde saat 14 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1 Mayıs'ın duyurusu da gergin geçti haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı