Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 Mayıs’la yargılanmak onurdur

  Özge EĞRİKAR/ İSTANBUL
  16.08.2014 - 01:42 | Son Güncelleme: 15.08.2014 - 23:39

  1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri ile ilgili ‘halkı suç işlemeye teşvik etmek’ suçundan haklarında soruşturma başlatılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda ifade verdi.

  Beko, adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, 1 Mayıs 2014 günü polisle görüşmeleri sırasında İstanbul Emniyeti’nde görevli polisler tarafından taş yağmuruna tutulduklarını söyledi. Başlatılan soruşturma nedeniyle asıl yargılananın kendileri değil, 1 Mayıs olduğunu ifade eden Beko, şunları söyledi: “Dünyanın hiçbir yerinde 1 Mayıs Birlik Dayanışma Mücadele Günü yargılanmamıştır. Eğer biz 1 Mayıs’larla yargılanacaksak, bu bizim için onurdur. Taksim’de 1 Mayıs 1977 yılında görev şehidi olan 37 arkadaşımız var. Biz 1 Mayıs’ı İstanbul’da kutlayacaksak bunun adresi kesinlikle dün olduğu gibi Taksim’dir. Bundan sonra da Taksim olacaktır.”

  AİHM ‘HAKTIR’ DEDİ

  Açıklamasının ardından Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Savcısı Gökalp Kürkçü’ye yazılı savunmasını sunan Beko, şunları kaydetti: “DİSK, emek konfederasyonları ile meslek örgütlerinin 2014 Nisan ayı başından itibaren basın açıklamaları ile 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlama isteklerini kamuoyuna bildirdik. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 1 Mayıs kararı doğrultusunda 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanmasının hak olduğunu, hükümetin kutlamanın sağlanması için gerekli önlemleri almak zorunda olduğunu da belirttik. Aksine yaklaşım ve engellemelerin Anayasa’ya ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtir yazı DİSK tarafından 30 Nisan’da Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne gönderildi. Emek konfederasyonları ve çağrıcıların tüm açıklamaları barışçıl gösteriye davet niteliğindedir.”


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı