Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 Mayıs gerginliği

  Sinan BİLGİLİ - İSTANBUL DHA
  30 Nisan 2009 - 14:26Son Güncelleme : 30 Nisan 2009 - 21:52

  İstanbul Valisi Muammer Güler, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin Pangaltı'da toplanma açıklamasının yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğini belirterek, Pangaltı'da toplanmaya izin vermeyeceklerini söyledi. Vali Güler, sendikalara verilen makul sayının 500 ile bin kişi arasında olduğunu kaydetti.

  İstanbul Valisi Muammer Güler, Pangaltı'da saat 10.00'da yapılacak toplanmanın kanunsuz olacağını söyledi ve polisin müdahale edeceği uyarısında bulundu. İşte Güler'in açıklamaları:

  Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde, 1 Mayıs'la ilgili yapılan değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

  Vali Güler,"08.30'dan 09.30'a kadar Türk-İş'e, 10.00 ile 11.00 arasında Hak-İş'e ve bugünde son görüşmemizden sonra müracaatta bulunan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başta olmak üzere diğer kuruluşlara da makul sayıda bir katılımla çelenk koyabilecekleri, saygı duruşunda bulunabilecekleri ve mesajlarını verebilecekleri ifade edildi. Ancak, Sayın Çelebi'nin Pangaltı'da toplanılmak üzere yaptığı ilanları gördüm. Pangaltı'da böyle bir toplanmanın yapılması kitlelerin oraya getirilmesi, makul sayının çok çok üzerinde miting sayılabilecek bir sayıyla gelinmesinin kanunsuz bir toplantı olacağını buradan hatırlatırım. Biz kendilerine Türk-İş, Hak-İş'e hangi ölçüler içerisinde izin vermişsek orada o hakkı kullandıracaksak kendilerine de o hakkı kullandırırız" dedi.

  Vali Güler, on binleri Pangaltı'ya toplayarak polisin karşısına dikmenin kanunsuz toplantı olacağını kaydederek,"Bir çok gurup oraya illegal yollardan gelmek için hatta provokatif eylemlere yönelmek için kendi aralarında birtakım hazırlıklar yapmaktadırlar. Makul sayı dediğimiz yöneticilerinin temsilcilerinin uluslararası alandan gelen misafirlerini orada bulundurabilecek bir sayı dedik. Türk-İş 500-600 kişi, Hak-İş en fazla bin kişilik katılımla geleceğini ifade etti. Kendilerine de buna benzer sayılarla gelebileceklerini ifade ettik" şeklinde konuştu.

  EMRİVAKİYİ KABUL ETMİYORUZ

  Vali Güler, "Kitleleri oraya getirip sonunda polis bunlara izin vermedi şeklindeki bir emrivakiyi kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bunu kendilerinden rica ediyorum. Geçtiğimiz yılda benzeri bir durum yaşatıldı. Konuşulanlar, mutabakata varılanlarla basına ya da televizyona verilen demeçler birbirini tutmalıdır. Biz oraya polisle çatışmaya gelecek guruplar olduğunu biliyoruz. Bıraksınlar biz onlarla kanunsuz davrananlara karşı polis mücadele etsin. Zor kullanma, polise saldırılmadığı, saldırıya yeltenilmediği veya direnilmediği sürece olmayacaktır." diyerek sözlerine son verdi. 

  Süleyman Çelebi'nin açıklaması:

  - Bizim üzerimizde herkesin sorumluluğu var. Bedeller ödendi, ciddi mücadeler verildi. 1 Mayıs'ın tatil olması mücadelesini 30 yıl boyunca sürdürdük. Ama bu mücadeleyi kazanadık. Büyük ödüller ödeyerek kazandık. Bu mücadeleyi verenlere şükranlarımızı sunuyoruz.

   

  - 1 Mayıs 1977 katliamında ölenleri andık. Kadıköy'de ve Tarlabaşı'nda öldürülenleri andık. Bunlar bizim şehitlerimiz. 1977 Mayıs'ından bu güne kadar hep mücadele verdik. Taksim'deki talebimiz inatlaşma talebi değildi. Özgür bir hukuk mücadelesi talebiydi. Toplumun vicdanının iradesiydi. Biz halkın sesiyiz.

   

  - İçtenlikle ve sabırlar gerilimden uzak bir tutum sergilemeye çalıştık. Farklı değerlendirmelere rağmen, sabırla 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağımızı ifade ettik. Bütün emek örgütleriyle olmak isterdik. Ancak bu mücadelede zaman zaman ayrılıklar olabiliyor. Kopukluk yaratma eğiliminde değiliz. Ülkemizde birçok sorun var. Yarın da dik durmaya çalışacağız.

   

  - Cumhurbaşkanı'yla görüştük, valilerle görüştük talebimizi söyledk. Taksim'de kutlamak istedik. Ama inatlaşmanın en net hali bize sunuldu. Yine de sabırlı olduk.

   

  - Yarın saat 10.00'da Pangaltı'da toplanıyoruz. Makul bir sayı konusunda da toplanmayı istiyoruz. Bu makul sayımız diğer örgütlerle kıyaslanmamalı

   

  - Biz asla gerginliğin tarafı olmayacağız. En ufak bir şiddet içeren yaklaşımın içerisinde olmayacağız. Yarın Taksim'de olacağız, Taksim'de buluşacağız.

   

  ÇELEBİ: "PANGALTI'DA OLACAĞIZ"

   

  Vali Güler'in açıklamasının ardından CNN Turk'e konuşan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi şöyle konuştu:

  - 1 Mayıs’ı gerilim noktasından çıkartalım.

  - 1 Mayıs gerilimi yerine, 1 Mayıs Bayramı haline getirelim.

  - Biz sözümüzün arkasında duruyoruz. Yeni açıklama yapmayacağız.

  - Pangaltı’da bulunacağız. Bunu hiçbir şekilde kabul etmemiz mümük değil.

  - Bizim hukukumuza uyan hiçbir örgüt şiddete başvurmayacak.

  - Vali ile görüşmeyi gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı