AMASYA HABERLERİ

1 liralık alışveriş çeki, okuma oranını yüzde 70 artırdı

AA / Murat Demirci
19.01.2015 - 11:21Son Güncelleme : 19.01.2015 - 11:22

- Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir okulda başlatılan "Oku Kitabı Al Harçlığı" projesi kapsamında, okunan her 100 sayfa için okul kantininde geçerli 1 liralık alışveriş çeki verilmesi okuma oranını yüzde 70 artırdı - Okul Müdürü Atagür: - "Okulumuzda kitap okuma oranı yüzde 70 arttı. Velilerimizden, çocuklarının internet kafeye gitmedikleri, televizyon izlemedikleri ve evde kitap okudukları şeklinde sevindirici haberler geliyor"

AA / Murat Demirci

AMASYA (AA) - MURAT DEMİRCİ - Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir okulda başlatılan "Oku Kitabı Al Harçlığı" projesi kapsamında okunan her yüz sayfa için okul kantininde geçerli 1 liralık alışveriş çeki verilmesi okuma oranını yüzde 70 artırdı

Gümüşhacıköy İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü ile Okul Aile Birliği, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için "Oku Kitabı Al Harçlığı" projesi başlatıldı.

Söz konusu proje kapsamında kitap okuyan öğrenciler, okudukları her 100 sayfa için okul kantininde geçerli 1 liralık alışveriş çeki almaya hak kazanıyor. Öğrencilerin kitapları okuyup okumadıkları ise Türkçe öğretmenleri tarafından yapılan testlerle belirleniyor.

Okul Müdürü Murat Atagür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuma, araştırma noktasında isteksiz bir neslin olduğunu anlatarak, bu sıkıntıyı biraz olsun aşmak için öğretmenler ve okul aile birliği üyeleriyle bir araya geldiklerini söyledi.

Yapılan istişareler sonucu ödüllü bir proje olursa ilginin daha fazla olabileceğini düşündüklerini vurgulayan Atagür, şunları kaydetti:

"Oku Kitabı Al Harçlığı' projesini başlattık. Projenin başladığı günden bu yana öğrencilerin ilgisi çok güzel. Okulumuzda kitap okuma oranı yüzde 70 arttı. Velilerimizden, çocuklarının internet kafeye gitmedikleri, televizyon izlemedikleri ve evde kitap okudukları şeklinde sevindirici haberler geliyor. Ayrıca öğretmenlerimizden de güzel tepkiler alıyoruz. Projeyle öğrencilerin başarı oranları da arttı. Öğrenciler her okudukları 100 sayfa için 1 liralık alışveriş çeki alıyorlar. Okul kantininden alışveriş yapma imkanları oluyor."

Atagür, proje sayesinde birçok öğrencinin ailelerinden harçlık almadığını, kitap okuyarak haftalık harçlıklarını çıkardığını dile getirdi.

- Kitap bağışı bekliyorlar

Türkçe Öğretmeni Satı Kara ise okul kütüphanesinde 345 kitabın bulunduğunu dile getirerek, 158 öğrenci içinde kütüphanedeki kitapların tamamını okuyan öğrencilerin olduğunu belirtti.

Öğrencilerin boş vakitlerini kütüphanede değerlendirmelerinin çok güzel bir şey olduğunu ifade eden Kara, "Öğrencilerimizin zararlı alışkanlıklara yönelmesi ve faydasız birtakım boş etkinliklerle uğraşmaları yerine kütüphanemize gelip kitaplarla ilgilenmeleri çok hoş bir durum. Onlara okuma alışkanlığı kazandırdığımız için çok mutluyum. Mevcut kitaplar artık öğrenciler için yeterli değil. Eğitim gönüllülerinden okulumuz kütüphanesine kitap bağışında bulunmalarını istiyoruz" diye konuştu.

- "Ailemden harçlık almıyorum"

Öğrencilerden Muhammet Yasin Acar da proje sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durduğunu anlatarak, derslerinde de daha başarılı olduğunu söyledi.

Kitap okumayla paragraf sorularını daha hızlı okumaya ve anlamaya başladığını belirten Acar, "Projeyle yeni yazarlar, yeni kitaplar öğrendim. Arkadaşlarım boş vakitlerinde internet salonlarına giderken ben evde ya da kütüphanede kitap okuyorum. Hem öğrenmeye başladım hem de annemden ya da babamdan para almadan istediklerimi kendim almaya başladım" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden 1 liralık alışveriş çeki, okuma oranını yüzde 70 artırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 11 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 1 liralık alışveriş çeki, okuma oranını yüzde 70 artırdı haberi güncellenecektir.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:19
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı