Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1 Kasım öncesi eylemsizlik beklentisi

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  09 Ekim 2015 - 23:40Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 23:40

  Terör örgütü PKK’nın militanlarına “Eylemleri durdurmaya hazır olun” talimatı verdiğine ilişkin haberlerin ardından, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat da 1 Kasım’a dönük tarihi bir tutum takınılacağını açıkladı. ‘Eylemsizlik’ işareti, bölgede çatışmaların azalması ve seçim güvenliği açısından HDP kanadında da olumlu karşılandı. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise “Kandırmaca, numara” yorumunu yaptı.

  BARIŞ PEKİŞTİRİLECEK

  Pervin Buldan (HDP Grup Başkanvekili): Biz de açıklamaları, beyanları okuyoruz. Bunlardan çıkardığımız sonuç, muhtemelen çatışmasızlık süreciyle ilgili bir açıklama gelecektir. Bunu net olarak bilmiyoruz, resmi olarak bize ifade edilen, gelen bir bilgi yok. Özellikle seçime 20 gün kala böylesi açıklamalar Türkiye’de barış ve huzur ortamını pekiştirecektir. O yüzden devletin de buna karşılık vermesi, en azından riayet etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin bu kanlı ortamdan bir an öne çıkması gerektiğini başından beri ifade ediyoruz. Karşılıklı olarak iki tarafın da hassasiyetleri gözeten bir sürecin içine girmeleri faydalı olur. Güvenlik güçlerinin operasyonları dışındaki baskılar da devam ediyor. Bugün Iğdır’da da belediye eşbaşkanlarımız gözaltına alındı. Sadece katliam değil, siyasi soykırım operasyonları da devrede. Tutuklama, gözaltılar... Bunlara da bir an önce son verilmesi gerekiyor. Olumlu bir hava eserse, seçim atmosferine öyle girebilirsek, bu hassasiyet herkes tarafından dikkate alınır. Seçim güvenliği önemli.

  BU AÇIKLAMA TAKTİK

  Yalçın Akdoğan (Başbakan Yardımcısı): Terör örgütü büyük bir bozgun yaşıyor. Bundan dolayı, onların ateşkes dediği, bizim eylemsizlik dediğimiz böyle bir çağrı. Bu tamamen kandırmaca ve numara. Bunlar sıkıştıkları zaman hep bu yola başvuruyor. Ya bir bozguna uğradılar ve sıkıştılarsa, kış üslenmesine geçiyorlarsa veya siyaseten HDP’nin işine yarasın diye, bu tür taktik açıklamalar geçmişten bu yana yapıyorlar ama bunların kıymeti harbiyesi, inandırıcılığı yok. Bu, örgütün tamamen toplumsal karşılığını, meşruiyetini vesaire zedelediği, oradaki desteği azalttığı için bunları hep başka örgütlere havale ediyorlar. Yani kimsenin bilmediği bir örgüt ismi uyduruyorlar ve onların yaptığını söylüyorlar veya kontrol dışı unsurların yaptığını söylüyorlar. Bu bir kandırmacadır. Bütün bu eylemlerin sorumlusu terör örgütüdür, onun yandaşlarıdır, parçalarıdır vesairedir. Yani bunların taktik açıklamalarına da bu tür böyle kandırmaca şeylerine de alet olmamak lazım.

  ÖNCE SİLAHLARI GÖM

  Numan Kurtulmuş (Başbakan Yardımcısı): Öncelikle kayıtsız şartsız, ‘ama’sız, ‘fakat’sız terör örgütünün silahlarını susturması ve hemen silahlarını toprağa gömmesi esastır. Yani ‘Ben şimdilik silahlarımı kenara koyacağım, başka siyasi şartlar yarın gelişirse silahları tekrar ben bu silahları elime alırım’, böyle bir duygu içinde hareket etmeleri kabul edilemez. Dilinizle barış diyorsanız, barıştan bahsediyorsanız önce gönlünüzde barışın olması lazım. Zihninizde barışın olması lazım ki dilinizden de barış dökülsün. Bir elinizde kalaşnikof olacak, bir elinizde bomba olacak, öteki elinizle halayı çekemezsiniz. Gerçekten halay çekmek istiyorsanız, Türkiye’deki bu terörün ortaya çıkarmış olduğu sıkıntılardan, fitnelerden kurtulmak niyetindeyseniz silahlarınızı toprağa gömerek halay çekmek için iki elinizi birden hazır edeceksiniz. PKK, bu çifte standardı bir an evvel bırakmak mecburiyetindedir.

  Etiketler: pkk , seçim 2015 , 1 kasım

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı