« Hürriyet.com.tr
MENÜ

1 günde 40 maç yönetti

Spor dünyasının en zor mesleklerinden biri olan hakemlik, hiç bu kadar “yorucu” olmamıştı...

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türk sporunun son yıllarda büyük gelişme kaydettiği eskrim branşında hakemler, 3'er ve 9'ar dakika süren maçlarda gün boyunca 40'ın üzerinde karşılaşmada görev alabiliyor ve sabah 9'da başladıkları görevlerini ancak gece 23.00'de tamamlayabiliyorlar.

Ankara'nın ev sahipliğinde yapılan Dünya Çocuk Oyunları'nda eskrim müsabakalarında görev yapan hakemler, mesleklerinin zorluklarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunurken, en büyük sıkıntıyı konsantrasyon konusunda yaşadıklarını söylediler.

Oyunlarda görev alan hakemlerden Mustafa Kadıoğlu, 5 yıldır bu mesleği yaptığını kaydederek, “Milli hakemim. Gerçekten çok yorucu ve zorlu bir mesleğe sahibiz. Gün boyunca çok fazla müsabakada görev yapıyoruz. Örnek olarak Dünya Çocuk Oyunları'nın 2. gününde 40'a yakın maç yönettim. Bazen sabah saat 9'dan gece 11'e kadar maç yönetebiliyoruz ama artık bu duruma alıştık” dedi.

İl hakemi Berna Güldoğan ise, diğer spor branşlarındaki meslektaşlarına imrendiğini ifade ederek, “Keşke bizler de haftada 2-3 gün maç yönetebilsek. Maçlarımız en geç 2 veya 3 saat sonra sona erebilse... Bizim bir günde yönettiğimiz maç sayısını futbol hakemi neredeyse bir sezonda yönetiyor. Sonuçta bu bir tercih... Ben yaptığım meslekten büyük zevk alıyorum. Her türlü zorluğuyla bu mesleği kabullenmiş durumdayım. 3 yıldır bu işi yapıyorum ve çok önemli deneyimler elde ettim. İleride ülkemi uluslararası alanda da temsil etmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Eskrim müsabakalarının 3'er ve 9'ar dakika sürdüğüne dikkati çeken il hakemi Cansu Tor ise mesleğiyle ilgili olarak şunları söyledi:
“Diğer spor branşlarına göre karşılaşmalarımız çok kısa sürüyor ancak gün boyunca birçok maça çıktığımız için dikkat dağınıklığı yaşayabiliyoruz. İlk yıllarımda bu konuda çok sıkıntı yaşadım. Ancak daha sonra bu duruma alıştım. Sabah yönettiğim bir müsabakadaki konsantrasyonumu akşama kadar yüksek seviyede tutmayı öğrendim. Zaten gün içerisinde dinlenme fırsatımız oluyor. Onu da en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Federasyonumuz tarafından önemli eğitimlerden geçiyoruz.”

Eskrim hakemliğinin yorucu ve zorlu taraflarıyla ilgili görüşlerini dile getiren il hakemi Berna Güldoğan ise, “Konsantrasyonumu korumak için dinlenme aralarında özellikle kitap okumayı tercih ediyorum. Çünkü kitap okumak, kafamı dağıtıyor ve kendimi iyi hissetmemi sağlıyor. Ne kadar yorgun olsam da bir sonraki müsabakaya çıkarken kendimi adeta yenilenmiş hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler