Gündem Haberleri

  1. Ergenekon davasında ara karar açıklandı

  DHA
  31.12.2009 - 16:37 | Son Güncelleme:

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Birinci Ergenekon Davasının son oturumunda saatin ilerlemesi nedeniyle açıklamadığı ara kararlarını bugün açıkladı.

  Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesi, Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım ile Ergenekon davası sanığı Ümit Sayın'ı Terörle Mücadele Kanunu gereğince koruma sağlanması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme aynı zamanda davanın tutuklu sanığı Ümit Sayın'ın Tanık Korumu Kapsamına alınmasına ilişkin talebini ise, Sayın'ın mevcut durumunun tanık korumu kapsamında kalıp kalmadığına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının değerlendirme raporu düzenlenmesine karar verdi. Mahkeme gelecek raporu göre talebi değerlendirecek.

  TAHLİYE TALEBLERİ REDDEDİLDİ

  Mahkeme, Sayın hakkındaki tahliye talebini gündemine almadı. Mahkeme, Sayın'ın Tanık Koruma kanunu kapsamına alınıp alınmayacağıyla ilgili rapor hazırlanmasına karar verdi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün ile diğer üyeler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu arasında tahliyeler yönünde görüş ayrılığı yaşandı.

  Başkan Şengün daha önce sanıklar Muzaffer Şenocak, Emin Gürses, Kemal Kerinçsiz, Hayrettin Ertekin, Hüseyin Görüm, Erkut Ersoy, Muhammed Yüce, Selim Akkurt, Hikmet Çiçek ve Nusret Senem'in tahliyesini istemişti. Şengün, son kararında bu sanıkların yanı sıra sanıklar Mehmet Demirtaş, Zekeriya Öztürk ile İsmail Yıldız'ın da tahliyesini istedi.

  BAŞKAN ŞENGÜL, TAHLİYE EDİLMESİ YÖNÜNDE OY KULLANDI

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, 'tutuklu sanıkların tutuklu kaldıkları süre ve toplum içindeki konumları dikkate alındığında bu aşamadan sonra bu kişilerin kaçma ve saklanma şüpheleri bulunmadığı ve gerekirse haklarında adli kontrol uygulanarak' sanıkların tahliyesi yönünde oy kullanırken, iki üye hakimin tahliye olmaması yönünde görüş bildirdiği için sanıkların tahliye talebi oy çokluğu ile reddedildi.

  BELGELER MİT, EMNİYET VE JANDARMAYA GÖNDERİLECEK

  Mahkeme heyeti operasyonlar sırasında ele geçirilen ve iddianamede örgüt belgeleri olduğu öne sürülen belgelerin birer örneklerinin MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderilerek bu belgelerin evveliyatlarının olup olmadığı, daha önce herhangi bir yerde ele geçirilip geçirilmediği ve örgütsel nitelik taşıyıp taşımadığına ilişkin daha önceden bir tespitin yapılıp yapılmadığına sorulmasına karar verildi.

  ÖCALAN DOSYASINI GÖNDERDİ

  Mahkeme Heyeti Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinden incelenmek üzere istediği Öcalan dosyasının bir örneğini aldıktan sonra dosyayı mahkemesi olan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı