"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“1 Dakikada Dünyamı Değiştir”

Merhabalar sevgili okurlar. 2012 yılından itibaren Eylül ayının ilk Salı günü “World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) olarak ilân edildi.

Cerebral Palsy, bebek ve çocuk beyninde oluşan bir hasara bağlı kalıcı duruş, hareket ve denge  kusuru olarak tanımlanıyor. Beyindeki zedelenme ilerleyici değil, ancak çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük zamanla artabiliyor. Bununla birlikte, beyin veya beyinciğin sağlam kalmış alanlarında eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak bu alanlara işlevsellik kazandırılabiliyor. Yani, halk arasında ‘spastik çocuk’ olarak bilinen Cerebral Palsy’li çocukların, doğru bakım, tedavi ve eğitimle, yaşamlarını topluma uyumlu bireyler olarak sürdürebilmeleri mümkün.

/images/100/0x0/55ea1395f018fbb8f869dc9d

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), çocuklarda ya da genç ve erişkin bireylerde ‘Cerebral Palsy’ olarak tanımlanan beyin engelinin; ‘Nasıl?’, ‘Neden?’’ Ne zaman?’ ve ‘Nerede?’ oluştuğu sorularına cevap arayıp çözümler üretmek amacı ile, 1989 yılında kurulmuş. Vakfa bağlı olan Rehabilitasyon Merkezi’nde; Tanılama, Fizyoterapi, Özel Eğitim, Okul Öncesi Eğitim, Çocuk Gelişimi, Hidroterapi, Eğitim Destek ve Psikolojik Danışmanlık hizmetleri veriliyor.

‘Cerebral Palsy’ alanında toplumda farkındalık yaratan çalışmalara imza atan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Amerika ve Avustralya’da başlatılarak hızla dünya ülkelerine yayılan “World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) farkındalık kampanyasına da ülkemizde öncülük ediyor. TSÇV böylece, kampanyanın Türkiye’de de yaygınlaşmasını hedefliyor. Her yıl Eylül ayının ilk Salı günü olarak belirlenen Dünya Cerebral Palsy Günü, bu yıl 4 Eylül’e denk geliyor.

“World CP Day” (Dünya Cerebral Palsy Günü) kapsamında başlatılan kampanyanın adı “Change my World in 1 minute”   (1 Dakikada Dünyamı Değiştir) olarak belirlenmiş bulunuyor. Söz konusu kampanya içeriğinde; CP’li birey ve ailelerinden 1 dakika uzunluğunda bir video veya metin şeklinde sunulacak yaratıcı proje ve önerilerini, www.Worldcpday.org  web sitesindeki “post an idea” linkinin altına paylaşmaları isteniyor. Önerilerin; sosyal kaynaşmaya, innovasyona veya destekleyici teknolojik çözümlere yönelik olması koşulu aranıyor.

/images/100/0x0/55ea1396f018fbb8f869dc9f
 
Siteye yazılan fikir ve öneriler, 4 Eylül 2012’den itibaren Eylül sonuna kadar CP’li bir insanın hayatında fark yaratmak için sadece 1 dakikasını ayıran herkes tarafından okunup oylanabilecek. En çok oy alan öneriler ise; Eylül ayı sonunda Paris’te düzenlenecek uluslararası CP panelinde ilân edilecek. Bilimsel yönden de ele alınacak fikirlerin gerçekleştirilebilmesi için çalışmalara başlanacak. CP’li yaşamı kolaylaştırmaya yönelik bu büyük adım ile CP’li bireyler, “biz de varız” diyerek, dünyaya seslerini duyuracaklar. Ortaya çıkabilecek binlerce yaratıcı proje ve öneri CP’li bireylerin hayatlarında fark yaratacak.

TSÇV, Türkiye’deki Cerebral Palsy’li birey ve ailelerini kampanya için önerilerini paylaşmaya; tüm Türkiye’yi ise oy vermeye davet ediyor. Başvuru ve oylama ile ilgili detay bilgilere TSÇV web sitesi (www.tscv.org.tr), You Tube, Facebook ve Twitter sayfalarından (tscv1989) ulaşılabiliyor.

Haydi Türkiye, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nı yalnız bırakmayalım bu öncülükte. Cerebral Palsy’li bireylerin dünyalarında bir fark yaratabilmek için ayıralım bizden bekledikleri o tek dakikayı…

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X