Gündem Haberleri

  1 daireyi 5 kişiyle satan müteahhide 1098 yıl hapsi istemi

  Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)
  29.08.2009 - 15:32 | Son Güncelleme:

  Adapazarı'nda 1 daireyi 5 ayrı kişiye sattığı iddia edilen öne sürülen müteahhit Nedim A. hakkında 366 kişiyi ayrı ayrı dolandırdığı iddiasıyla nitelikli dolandırıcılık suçundan toplam 1098 yıla varan hapis cezası istendi.

  1 yıl önce ortaya çıkan dolandırıcılıkla ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Savcılığı'nca sürdürülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, müteahhit Nedim A. hakkında Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na kaydı olan ve halen tutuklu bulunan Nedim A.'nın 2006 yılında Adapazarı'nda kurduğu kooperatifte finansman açığı yaşayınca “37 bin TL'ye daire yapıp satacağını” söyleyerek ev sahibi olmak isteyenleri dolandırdığı öne sürüldü.

  İddianamede Nedim A.'nın kaydettiği üye sayısının yapacağı konut sayısının çok üzerinde olduğu, devam eden inşaatlar içerisindeki dairelerini görmek isteyenlere “İşte senin dairen bu” diyerek farklı yerleri gösterdiği belirtilen Nedim A.'nın bu yolla 3 milyon TL topladığı bildirildi.

  Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda da bazı tespitlere de yer verildi. Yapı ortaklığı adı altında düzenlenen üye kayıt defterlerinin noter tasdikli olmadığı, 2007 ve 2008 yıllarında 1'inci etap için sözleşme yapan üyelerin üye kayıt defterlerine işlenmediği, sözleşmelerin üyelere verilen sözleşme dosyasındaki sözleşmelerden farklı olduğu, üyelerden toplanan aidatlara ait makbuzlarda noter tasdiki olmadığı belirlendi.

  Bilirkişi raporunda 2007 yılı birim fiyatları ile 37 bin liraya konut satmanın mümkün olamayacağı da belirtiliyor. Nedim A.'nın ‘37 bin liraya konut satacağım' diyerek daireleri cazip gösterip daha kolay para elde etmeyi amaçladığı belirtildi.

  Kooperatif davasına Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki ay başlanacak. Nedim A. Sakarya Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı