« Hürriyet.com.tr
MENÜ

1 buçuk saatte şampiyon oldu

Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın kadınlar finali kıyasıya mücadeleye sahne oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Rod Laver Arena'da oynanan ve 1 saat 22 dakika süren maçta 22 yaşındaki Azarenka, rakibini 6-3 ve 6-0 setlerle mağlup etti ve böylece kariyerinin ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazandı.

Bu başarısıyla dünya sıralamasının zirvesini Danimarkalı Caroline  Wozniacki'den devralan Azarenka, tek kadınlarda şampiyona verilen 2,3 milyon  Avustralya dolarının da sahibi oldu.

KUPA VICTORIA AZARENKA'NIN - FOTO GALERİ

ŞAMPİYONLUĞU HAK ETTİĞİNİ KANITLADI
         
Kariyerinin ilk Grand Slam finalini oynayan Azarenka, maça oldukça  heyecanlı başladı ve iki kez çift hata yaptığı ilk oyunda rakibinin servis  kırmasını engelleyemedi. Azarenka, rakibine verdiği bu avantajı 4'üncü oyunda  durumu 2-2'ye getirerek geri aldı.

Belaruslu tenisçi, yavaş yavaş ağırlığını koyduğu setin 8'inci oyununda  rakibinin servisini bir kez daha kırdı ve 5-3 öne geçti. Rakibinin aynı şekilde  cevap vermesine izin vermeyen Victoria Azarenka, kendi servis oyununu kazanarak  durumu 6-3'e getirdi ve setlerde 1-0 öne geçti.

Azarenka, ikinci sete de hızlı başladı ve henüz ilk oyunda rakibinin  servisini kırarak kendisine avantaj sağladı. Servis kullandığı ikinci oyunda  rakibinin bu avantajı geri almasına izin vermeyen Belaruslu tenisçi, 3'üncü  oyunda da servis kırdı ve durumu 3-0'a getirerek şampiyonluğa bir adım daha  yaklaştı. Maçın geri kalan kısmında da üstünlüğünü sürdüren ve oyunuyla  şampiyonluğu hak ettiğini kanıtlayan Azarenka, 36 dakika süren bu seti 6-0  kazanarak, kariyerinin en büyük başarısına imza atmış oldu.

ZİRVE ARTIK BELARUSLU TENİSÇİNİN

Kariyerinin ilk Grand Slam finalinden bir buçuk saatten kısa sürede zaferle ayrılan Belaruslu tenisçi pazartesi günü tarihin 21’inci 1 numarası olarak koltuğa oturacak. Geçen seneki Wimbledon finalinde de set alamayan Sharapova ise bir basamak yükselerek üçüncü sıraya yerleşecek.

MÜTHİŞ FİNALDEN FOTOĞRAFLAR

AZARENKA İLKİ BAŞARDI

İlk kez bir grand slam turnuvasında finale yükselen 22 yaşındaki Azarenka, 1988'den beri bir grand slam turnuvasında final oynayan ilk Belaruslu kadın tenisçi oldu. 1988'de SSCB adına mücadele eden Natasha Zvereva Fransa Açık'ta final oynamıştı.

1 buçuk saatte şampiyon oldu


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler