1 ayda Beyonce vücudu

Güzelliğinin yanı sıra kusursuz fiziğiyle de gönüllerde taht kuran ünlü şarkıcı Beyonce'nin vücuduna hayran olmayanımız var mı?

FORMSANTE DERGİSİ
07 Eylül 2007 - 10:02:47

Diri göğüsleri, sütun gibi bacakları ve yuvarlak kalçalarıyla sadece erkekleri değil, biz kadınları da kendisine hayran bırakıyor ünlü şarkıcı. Size iyi bir haberimiz var! Club Sporium Pilates hocası Derya Kondu'ya danıştık ve Beyonce gibi mükemmel bir vücuda sahip olabilmeniz için size bir saatlik "fitness programı" hazırladık. Programımızda bir haftalık egzersiz örnekleri yer alıyor. Dolayısıyla, bu listeyi bir ay boyunca dönüşümlü olarak uygulamanız gerekiyor. Programı hazırlarken spor salonuna gidemeyenleri de düşündük; egzersizlerimizi "spor salonunda" ve "evde" uygulayabileceğiniz şekilde iki gruba ayırdık. Eğer spor salonuna gidemiyorsanız, yapmanız gereken şey, "evde" bölümünde yer alan egzersizleri uygulamak olmalı!

1.gün
KARDİYO - 30 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: KOŞU BANDI

Tüm vücut için: Koşu bandı özellikle bacaklar olmak üzere vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırıyor. Yürüyüş hızı, nabız aralığına göre kişiden kişiye değişse de, uzmanlar 30 dakikada ortalama 200-250 kalori yakabileceğinizi söylüyor.
EVDE: YÜRÜYÜŞ
Tüm vücut için: Size uygun bir mekanda ki bu sahil kenarı veya park olabilir; hızlı adımlarla tempolu şekilde 30 dakika yürüyün.

PİLATES - 30 DAKİKA
SPOR SALONUNDA - EVDE: KÜÇÜK TOPLA/images/100/0x0/55ea1228f018fbb8f869847f

1 - Karın kasları için: Mindere oturun, ayaklarınızı düz bir şekilde öne uzatın. Topu bel boşluğunuza yerleştirdikten sonra karın kaslarınızı olabildiğince sıkın. Kollarınızı omuz hizasında öne doğru uzatın. Nefes vererek topun üzerine doğru yatın. Nefes alarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 8-12 kez tekrarlayın.

Esnemek için: Topu kürek kemiklerinizin arasına yerleştirin. Bu sırada, kollarınız başınızın yanında paralel şekilde durmalı. Önce kollarınızı, ardından göğüs bölgenizi ve başınızı kaldırarak topu yavaşça öne alın.

2 - Karın kasları için: Ayak tabanlarınız ve omuzlarınız zemine temas edecek şekilde ve bacaklarınız bükülü olarak sırtüstü uzanın. Kalçalarınızı zeminden kaldırırken beldeki boşluğu kapatın ve omurlarınızı minderden teker teker kaldırıp, yine aynı şekilde zemine yuvarlayın. Egzersizi 8-12 kez tekrar edin. Aynı hareketi topu bacaklarınızın arasına alarak uygulayın. Dengeyi sağlamak için karın kaslarınızı sıkmalı ve omurlarınızı yerden ayırırken nefes vermelisiniz. Bu hareketi de 8-12 kez tekrarlayın.

3- Bacak ve karın kasları için: Yere sırtüstü uzanın. Topu ayaklarınızın altına alın. Kalçanızı yere indirmeden, nefes vererek topu ayaklarınızla yuvarlayın. Nefes alarak kalçayı yine yere indirmeden topu tekrar yuvarlayıp, başlangıç pozisyonuna çekin. Bu hareketi uygularken nefes alışverişlerinize ve karın kaslarınızın gergin olmasına dikkat edin. Hareketi 8-12 kez uygulayın.

2.gün
KARDİYO - 20 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: BİSİKLET
Bacak kasları için: Bisiklet üzerinde hızlı tempoda pedal çevirerek bacak kaslarınızı çalıştırabilir, 20 dakikada yaklaşık 150-200 kalori yakabilirsiniz. Bisikletle çalışırken, pedal çevirme hızınız yine nabız aralığına göre belirleniyor.
EVDE: EGZERSİZ
Bacak kasları için: Evinizde bisiklet varsa yine hızlı tempoda pedal çevirmelisiniz. Eğer bisikletiniz yoksa, yere uzanıp pedal çevirme hareketi yapın. Hareketi zorlaştırmak için bacaklarınızı biraz daha yere doğru yaklaştırmanızda fayda var.

PİLATES - 35 DAKİKA
SPOR SALONUNDA-EVDE:  KÜÇÜK TOPLA

1 - Yan karın yağları için: Bu egzersiz yan karın yağlarının erimesi ve kasların güçlenmesini sağlıyor. Mindere yan şekilde uzanıp, topu bel oyuntusuna yerleştirin. Dirseğiniz minderde ve omzunuzun altında dikey durmalı. Şimdi üstteki kolunuzu başınızın üzerinden önce yukarıya ardından aşağıya doğru hareket ettirirken, aynı anda üst bacağınızı da yukarıya doğru kaldırın. Kolunuzu başınızın üzerinden uzatırken nefes vermeli, bacağınızla birleştirirken nefes almalısınız. Egzersizi 8-12 kez tekrarlayın.

2 - Yan karın yağları ve basenler için: Mindere yan şekilde uzanın. Başınızı, uzatmış olduğunuz kolunuzun üzerine koyun. Diğer kolunuzu da göğüs hizasında yere doğru uzatın. El ayanız zeminle temas etmeli. Topu ayaklarınızın arasına aldıktan sonra bacaklarınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bacaklarınızı kaldırırken nefes vermeli, indirirken nefes almalısınız. Egzersizi 8-12 kez uygulayın.

3 - Yan karın yağları ve basenler için: Yine yan pozisyonu alın, topu her iki ayağınızın altında olacak şekilde yerleştirin. Üstteki bacağınızı bükmeden yukarı kaldırıp tekrar indirin. Hareketi 8-12 kez tekrarlayın.

4 - İç bacaklar için: Yan pozisyonda yatın. Üstteki bacağınızı 90 derecelik bir açıyla öne doğru bükün. Topu, büktüğünüz dizinizin altına yerleştirin. Topla temas etmeyen, uzatmış olduğunuz bacağınızı yukarıya doğru kaldırıp, tekrar aşağıya indirin. Bu egzersizi 8-12 kez uygulayın.

MEKİK - 5 DAKİKA
SPOR SALONUNDA - ABDOMİNAL CRUNCH ALETİYLE
Üst karın kasları için: Abdominal Crunch aletinin koltuğuna oturun. Şimdi aletin kollarını omuzlarınıza doğru indirin ve nefes vererek kendinizi öne doğru eğin. Hareketi vücudunuzu zorlayarak yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.
EVDE - EGZERSİZ
Üst karın kasları için: Yere sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bükün. Ellerinizi ensenizde birleştirin. Karın kaslarınızı kasıp, omuzlarınızı minderden kaldırarak öne doğru eğilin. Hareketi uygulayabildiğiniz kadar tekrar edin.

3.gün
KARDİYO - 45 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: SYNCHRO
ocuğunuzun Tüm vücut kasları için:  Synchro adlı özel aletle çalışırken yaklaşık 350 - 400 kalori harcayabiliyorsunuz. Hızınız yine diğer kardiyo aletlerinde olduğu gibi nabız aralığınıza göre belirleniyor.
EVDE: EGZERSİZ
Tüm vücut kaslarınız için: Yerden 5 santim yükseklikte sert bir platform ayarlayın. Müzik eşliğinde, bir ayağınız hep platform üzerinde olacak şekilde kollarla birlikte koordineli şekilde step hareketini yapın.

PİLATES - 10 DAKİKA
SPOR SALONUNDA-EVDE: EGZERSİZ
1 - Alt bacak kasları için:
Yere uzanın. Thera bandını (Pilates için kullanılan özel esnek bir bant) ayak parmaklarınızın altından geçirin.  Şimdi bacaklarınızı zeminle 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde yukarı kaldırın. Tıpkı bir balerin gibi ayak parmak uçlarınızı kendinize doğru çekin. Egzersizi 8-12 kez tekrarlayın.

2 - Alt bacak kasları için: Thera bandını ayak parmaklarınızın altından geçirerek her iki elinizle tutun. Yerde sırt üstü uzanın. Önce başınızı, ardından omurlarınızı yerden teker teker yuvarlayarak kürek kemiklerinize kadar kalkın. Şimdi aynı şekilde yavaş yavaş omurlarınızı zemine yuvarlayın. Egzersizi 8-12 kez uygulayın.

MEKİK - 5 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: ABDOMİNAL CRUNCH ALETİYLE
2. günde Abdominal Crunch aletiyle yapılan egzersizi tekrarlayın.
EVDE: EGZERSİZ
2. günde yapılan mekik egzersizini tekrar edin.

Beyonce'nin güzellik sırrı!
Geçtiğimiz yıl yapılan bir ankette dünyanın en seksi ve güzel kadını seçilen ünlü şarkıcı Beyonce formunu sağlıklı beslenmeye ve düzenli spor yapmaya borçlu olduğunu söylüyor.  Pek çok erkeğin 'rüyalarımın kadını' olarak nitelendirdiği Grammy ödüllü sanatçı, formunu korumak için tavuk ve sebze ağırlıklı besleniyor, karbonhidratlı gıdalardan da mümkün olduğunca kaçınıyor. Patates kızartması, mısır cipsi ve karides kokteyli çok sevmesine rağmen bunlardan mümkün olduğunca uzak durduğunu itiraf eden Beyonce'nin fitness alışkanlığına gelince...  Güzel şarkıcı, tam bir fitness düşkünü. Egzersiz çalışmaları ağırlıklı olarak kardiyo programından oluşuyor. Kışın spor salonundan çıkmıyor yazın ise açık havada uygulanan hemen her egzersizi yapıyor. Her gün koşu bandında veya açık havada kilometrelerce koşmayı asla ihmal etmiyor.

4.gün
KARDİYO - 30 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: WAVE ALETİYLE
Bacak, kalça, basen bölgesi için: Bu aletle 30 dakikada yaklaşık 400 - 500 kalori harcıyorsunuz. Hareketi uygularken karın kaslarınızı sıkıp belinizi sabit tutmalısınız. Bu cihazla düzenli olarak egzersiz yapıldığında, selülitler de azalıyor.
EVDE: EGZERSİZ
Bacak, kalça, basen bölgesi için: Ayaklarınız bitişik şekilde, dik durun. Şimdi tek bacağınızı, parmak uçlarını yerde kaydırarak yana doğru açıp kapayın. Aynı hareketi, tıpkı dans eder gibi diğer bacağınızla da koordineli bir şekilde tekrar edin. Sabit olan bacağınızın dizi parmak ucunu geçmemeli, aksi halde diz ekleminize fazla yük bineceği için o bölgede ağrılar oluşabilir. Hareketleri müzik eşliğinde önce yavaş ve kontrollü bir şekilde ardından hızla tekrarlayın.

FİTNESS ALETLERİ - 25 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: ABDUCTOR ALETİYLE
Bacak kasları için:  Belinizi Abductor aletinin koltuğuna iyice yerleştirin. Bacaklarınızı yanlara doğru açıp kapatın. Zorlanma anında, yani bacaklarınızı kapatırken nefes vermeli, açarken nefes almalısınız. 3 set halinde 12 kez tekrarlayın.
EVDE: EGZERSİZ
İç ve dış bacak kasları için: Sandalyeye oturun. Uçlarını bağladığınız kalın bir lastiği ayaklarınızın altından geçirerek, diz hizasına kadar çekin. Belinizi sandalyeye iyice yaslayın. Bacaklarınızı yerden birkaç santim kaldırdıktan sonra yanlara doğru açıp kapatın.

MEKİK - 5 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: ABDOMİNAL CRUNCH ALETİYLE...
2. günde Abdominal Crunch aletiyle yapılan egzersizi tekrar edin.
EVDE: EGZERSİZ
2. günde yapılan mekik egzersizini tekrarlayın.

5.gün
KARDİYO - 20 DAKİKA
SPOR SALONUNDA
EVDE : İP ATLAMA
Tüm vücut kasları için:  Bu egzersizi spor salonunuzda, evinizde veya bahçenizde kolaylıkla yapabilirsiniz. 10 dakika ip atladıktan sonra 1 dakika dinlenin. Ardından tekrar 10 dakika ip atlayın.

FİTNESS ALETLERİ
35 DAKİKA
SPOR SALONUNDA:
GLUTE ALETİYLE
Kalça için: Ayak tabanlarınızı alete yerleştirin. Ayaklarınızı öne doğru ittirerek koordineli bir şekilde hareket ettirin. Egzersizi uygularken dizleriniz bükülü olmalı. Egzersizi 3'er set halinde 12 kez tekrarlayın.
EVDE: EGZERSİZ
Kalça için: Ayakta durun ve ellerinizle sandalyeden destek alın. Ardından bacağınızı bükerek önce öne ardından geriye doğru hareket ettirin.  Aynı hareketi diğer bacağınızla da tekrarlayın. Egzersizi 8-12 kez tekrarlayın.

MEKİK - 5 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: ABDOMİNAL CRUNCH ALETİYLE
2. günde Abdominal Crunch aletiyle yapılan egzersizi tekrarlayın.
EVDE - EGZERSİZ
2. günde yapılan mekik hareketini tekrar edin.

6.gün
KARDİYO - 50 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: KOŞUBANDI
Tüm vücut için: 50 dakikalık egzersizle yaklaşık 350-400 kalori harcayabilirsiniz. Koşu bandından indikten sonra mutlaka açma-gerdirme egzersizleri yapılmalıdır.
EVDE: YÜRÜYÜŞ
Tüm vücut için:  Spor salonuna gidemiyorsanız sahilde veya parkta hızlı ve tempolu adımlarla yürümeye çalışın..


MEKİK - 10 DAKİKA
SPOR SALONUNDA: ABDOMİNAL CRUNCH ALETİYLE
2. günde Abdominal Crunch aletiyle yapılan egzersizi tekrarlayın.
EVDE: EGZERSİZ
2. günde yapılan mekik hareketini tekrarlayın.

DEVAMI FORMSANTE DERGİSİ'NDE...

Yayınlanma Tarihi : 07 Eylül 2007 - 13:10:19
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün