"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

1. Anday Şiir Ödülü küçük İskender’in

İYİ şair, romancı, oyun yazarı, denemeci, çevirmen Melih Cevdet Anday’ın anısına, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Milas-Ören Belediyesi’nin birlikte düzenlediği 1. Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri, 4 Ağustos’ta başladı, 6 Ağustos’ta noktalandı.

"Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü 2006"da şair küçük İskender’e verildi.

Şair, tören konuşmasından önce Anday’ın Kapı şiirini okudu, sonra da şiir ve ödül hakkında konuştu. Bir bölümünü okumanızı isterim:

"Bu büyük ustanın adına verilen ödülü, her şeye rağmen ödülden çok yaşamı kucaklamanın,<ı> yaşamı savunmanın karşılığı, çürümüş/çağdışı zihniyetlere karşı koymanın delili, şiirin çekilmeye çalışıldığı geri noktalara bir yaylım ateşi olarak görüyorum. Ödülü evime değil, bu uğurda çaba harcayan bütün dostların başucuna götürmek için alıyor ve bununla gurur duyuyorum."

* * *

EŞİ Suna Anday, "Şiir Günleri"
ni Anday’ın İstanbul’dan gelen arkadaşlarının, dostlarının güçlendirdiğini, şairlerin, sanatçıların bugünün iyi olması için gönülden çaba harcadıklarını belirtti. Marmaris’ten, Milas’tan birçok kişinin geldiğini, Örenlilerin de yapılan etkinliklere sahip çıktığını gözemlediğini açıkladı.

"Melih Cevdet Anday Şiiri" başlıklı panelde; Egemen Berköz, Salih Bolat, Refik Durbaş, Uldis Berzinç, Enver Ercan konuştu.

Katılanlar arasında İlhan Selçuk, Oktay Akbal, Hikmet Çetinkaya, Ataol Behramoğlu bulunuyordu.

Yıldız Kenter, Zeliha Berksoy, Haldun Ergüvenç de Anday’ın şiirlerini okudular.

Günleri; Halûk Çetin ve Vedat Sakman’ın "Türk Şiirinden Ezgiler"i, Tolga Çandar’ın türküleri zenginleştirdi.

* * *

BELEDİYELERİN
şairlere, yazarlara, sanatçılara önem ve değer vermesi, hiç kuşkusuz bunu yapanları yüceltir, onurlandırır, bu açıdan Belediye Başkanı Kázım Turan’a da teşekkür etmek gerekiyor.

Orada yaşamış, oturmuş, orayı tanıtmış Melih Cevdet Anday gibi bir şairin anısına ödül düzenlemek, yapılması gereken bir görev.

Gerçi bana ulaşan birçok e.postada belediyelerin bu duyarlığını, bu yaklaşımını görüyorum.

Nice ödüllere deyip, sevdiğim şair küçük İskender’i kutluyorum.
X