Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1.5 yıldır bir terfi yapılmadı

  Hürriyet Haber
  09.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.07.1999 - 00:01

  İstanbul Üniversitesi'nde ilk gerginliğin yaşandığı İktisat Fakültesi'nin Dekanı Prof. Dr. Münir Kutluata, fakültede hiçbir işlemin yürümediğini, tüm yetkilerin rektörlükte toplandığını belirtti. Dekan, ‘‘İstanbul Üniversitesi'nin asırlık Senatosu'nun çatısı çatlamıştır’’ dedi. Bazı bölümlerin kapatılması yüzünden öğrencilerle, öğretim üyelerinin yani 'fakültenin moralininin bozulduğunu' belirten

  Prof. Kutluata, sorularımızı şöyle yanıtladı:

  Bölümleri kapatılan, odaları elinden alınan Dekan olmanıza rağmen, hiç konuşmadınız. Neden sustunuz?

  Bunu susma olarak almayalım da sesimi duyurmadığım veya içerdeki gayretimi dışarıya aksettirmeme olarak alalım. Üniversite yönetimi nezdinde fakültemize yönelik bazı yanlış uygulamaları durdurmaya gayret ettik. Biz doğrudan doğruya İktisat Fakültesi'ni koruma içgüdüsü içine itildik.

  Bölümlerinin kapatılmasının getireceği olumsuzlukları anlatmaya çalıştık. Öğrenci hizmetlerimiz ciddi şekilde aksamıştır.

  Neler aksadı? Örnek verir misiniz?

  Öğretim yılı başından itibaren 4 ay süreyle temizlik işlerimiz yürümemiştir. 8 bin öğrencili fakültede, hafta sonları hademelere fazla mesai yaptırarak sorunu çözmeye çalıştık.

  Sınıfların, camı, kapısı kırıldıysa onarılır. Bu tür işler yazışmadan olmuyorsa, bizim dışımızda bir kararla olacaksa düşündürücüdür. Ama biz bunları mesele yapmadık, merkezi bir idare anlayışının sonucu olarak algıladık. Bunlar torba bütçe uygulamasının ortaya çıkardığı aksaklıklar zannedilebilir. Halbuki ocak ayından hazirana kadar torba bütçe de uygulanmadı, geçici bütçe uygulandı.

  Özlük işleriniz de yürümüyor mu?

  Üniversitede eğitimin 2 ayağı var. Birincisi öğrenci, diğeri öğretim üyesi ayağı. Öğrenci huzurlu ortam içinde olursa verimi de artar. Öğretim üyesi ise eğitimin herşeyidir. Belirli bir moral ortam içinde çalışmalıdır. Eğer öğretim üyeleriyle çalışılırken, üniversite kendini bir işveren konumuna koyarsa, öğretim üyelerini de iş verdiğimiz insanlar olarak görürse hoş olmaz. Bütün öğretim üyelerine saygılı davranmalıyız. Emekli öğretim üyeleri, sağlıkları yerindeyse görevlerine devam edebilir. Emekli hocalarımız, eğitim ortamının içinde bulunurlar. Bu hocalarımızın ders vermeleri lisansta kaldırıldı. Emekli olan hoca kaynağından mahrum kaldık.

  1.5 yılda İktisat'ta hiçbir terfi olmadı. Terfi isteyen 2 yardımcı doçentin yeri değiştirildi.

  İhtiyaçlarınızı karşılayamıyorsunuz yani...

  Kadro ihtiyacı var. 8 bin lisans, 2 bin 500 lisansütü öğrenciye eğitim vermeye çalışıyoruz. Ayrıca fakültemize yönelik hizmette aksamalar süreklilik arzettiği için tıkandık.

  Sizinle üniversite yönetimi arasındaki gerginlik nereden kaynaklandı?

  Üniversiteler fakülteleri ile vardır. Fakülteler güçlü ise başarılı ise üniversiteler de güçlü ve başarılıdır. Olaya böyle bakmalı. İktisat Fakültesi'nin güçlü oluşundan rahatsızlık duymak doğru değil. Köklü fakülteden köklü öğretim üyelerinden rahatsızlık duymak, üniversitel gelenek içinde doğru değil. Köklü fakültelerde köklü öğretim üyelerinden rahatsızlık duyulmamalı iftihar edilmeli.

  Üniversite Senatosu'nda düşüncelerinizi özgürce aktarabiliyor musunuz? Senato'dan da istifa eden bazı öğretim üyeleri yönetimin baskıcı ve otoriter olduğunu düşünüyor?

  Siz seçme öğrenciler, seçme öğretim üyeleriyle almanız gereken azami verimi alıyor musunuz, almıyor musunuz? Almıyorsanız, eksikleri bulup çıkarın almayıp mazeret ararasınız, hata yaparsınız.

  İktisat Fakültesi'ne birtakım tavırlar vardır. Fakülteye yönelmiş tavırların idari nezaket, idari disiplin içinde akademik nezaket içinde düzelmesini hatırlatmakla zamanımız geçiyor.

  Cumhurbaşkanı'na, TBMM Başkanı'na mektup gönderdiniz. Üniversite yönetimiyle sorunlarınızı çözemeyeceğinize inandığınız için mi devletin üst makamlarına gerek duydunuz?

  Biz önce yönetim kurulu olarak Sayın Rektör'e konuları duyurduk. Bunlar biliniyor, bilinmeyen şey değil. Sayın rektör bir cumartesi günü yapılan toplantıda benim katılmamamla ilgili basın önünde ifadeler kullandı. Biz de bazı sıkıntıların üniversite dışında duyurma gereği duyduk.

  Kapatılma ile ilgili büyük sıkıntılar yaşadınız. Kamuoyuna yansıyanların dışında neler oldu?

  Bir fakültenin bölümleri kapatılırken, fakülte dekanına bildirilmedi, fikri alınmadı. Sıkıntılar oluştu.

  Sizinle bu konuda daha önce hiç görüşme yapılmadı mı? Rektörlük bu konuda yetkili kişilere bilgi verdiklerini, toplantı yaptıklarını belirtiyor?

  Hiçbir şekilde sorulmadı, anlatılmadı.

  Kaç bölümünüz var?

  Dokuz bölüm vardı, dördü kapatıldı. Kamu Yönetimi, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Turizm bölümü kapatıldı.

  Bizim sıkıntımız Türkiye'de insanlarımızı eğitememek. Eğitim bir bütün ama üniversite eğitimindeki yetersizlik bütün eğitim sistemini şişirmiş durumda. İnsanlar iyi bir fakülteye girebilme yoluna anaokulundan beri bu endişeyi taşıyor. Ortaöğretim de üniversitedeki tıkanıklıktan çok büyük şekilde zarar görüyor. Üniversiteye giremem endişesiyle yetişmiş sağlıksız gençlikle karşı karşıyayız. Üniversite tüm eğitimimizi şişirmiş vaziyette. Üniversiteleri yeterli hale getirmeden bu işi çözemeyiz. Üniversitedeki yetersizlik sadece üniversiteyi değil, tüm eğitimi etkiliyor. Her yıl üniversiteye giremeyen 1 milyon 300 bin genci elimizin tersiyle itiyoruz. Bu halimizle Bilgi Çağı'na girdiğimizi iddia ediyoruz. Üniversite öğrenciliğini ulaşılmaz kılıyoruz.

  5 yıl önce 5 bin mezunu yurtdışına gönderseydik, bugün biner öğretim üyeli 5 üniversite açardık. Her yıl bunu yapacak olsaydık 5-10 yıl içinde 340 tane daha kaliteli üniversiteye ulaşırdık.

  İktisat Fakültesi Dekanı suskunluğunu Hürriyet'e bozdu

  Çöpler bile toplanmadı

  Dekan Münir Kutluata, 8 bin öğrencili fakültede 4 ay süreyle çöplerin bile alınmadığını ima ediyor. Kırılan bir camın yerine yenisinin takılması bile Rektörlüğün iznine bağlı. Bunun için yazışma yapmak gerekiyor. Öğretim elemanlarının özlük işleri de yürümüyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı