1.5 trilyonluk milli gelir rekoru kırdık

Hürriyet Haber
13.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme: 12.09.2013 - 21:42

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin milli gelirinin geriye dönük 4 çeyrek toplamında (yıllık) 1.5 trilyon liraya ulaştığını belirterek, bunun yeni bir rekor olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜMSİAD), CNR Holding iştiraki Sine Fuarcılık ile birlikte düzenlediği TÜMSİAD Genel Ticaret Fuarı’nın (TÜMEXPO) açılışına katıldı. Erdoğan, TÜMEXPO Fuarı’na paralel düzenlenen Uluslararası KOBİ Şurası’ndaki konuşmasında, “KOBİ’ler için yapılan bu çalışmalar son derece önemli ve sevindirici. Bu tür etkinlikler Türkiye ekonomisine büyük destek sağlıyor. Milletçe sevindirici haberi TÜİK’den aldık. 2013 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4.4 büyüme kaydettik. 6 aylık ortalama büyüme oranımız da yüzde 3.7 oldu. Geriye dönük 4 dönemde (yıllık) milli gelirimizi Türk Lirası bazında 1.5 trilyona çıkararak, yeni bir rekora imza attık” dedi.

BÜYÜME OLİMPİYATI BİZDE

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, TÜMEXPO ve Uluslararası KOBİ Şurası organizasyonlarının KOBİ’lerin önünü açacağını söyledi. Çağlayan, olimpiyatların Japonya’ya kaptırılması ile ilgili de “Büyüme olimpiyatlarında başı çekiyoruz. Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye. G20 ülkeleri arasında ise Çin’den sonra en hızlı büyüme kaydeden ülkeyiz” dedi.

Küresel sınavı verdik

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, “Milli gelirini, ihracatını, istihdamını sürekli artıran ülkemiz, dünyada küresel krizlere karşı en iyi sınav veren ekonomilerden birisi oldu. KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere ulaşıyoruz. Ekonomik performansı daha da arttırmak için çok daha rekabetçi KOBİ’lere sahip olmamız gerekiyor. KOBİ’lerin rekabet gücünü arttırmaya yönelik yapacağımız her adımın bizi ekonomik hedeflere birkaç adım daha yaklaştıracağını biliyoruz” diye konuştu.

32 ülkeden alım heyeti

TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, TÜMEXPO ve Uluslararası Kobi Şurası ile ilgili şu bilgileri verdi: “32 ülkeden 500 alım heyetinin katıldığı fuarımıza 10 binlerce ziyaretçi bekliyoruz. 300’e yakın katılımcının yeraldığı TÜMMEXPO’da 1.000 dolayında marka yer alıyor. Hindistan, Malezya, Makedonya, Hollanda, Almaya, Belçika, Danimarka ve Avusturya’dan fuara yoğun bir katılım var.”
Makine ve ekipmanlarından tekstile, otomotivden inşaata pek çok sektörlerden firmaların katıldığı TÜMEXPO 15 Eylül’e kadar açık kalacak.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı