1.5 milyon YTL’lik Başbakan

Turan YILMAZ-Hasan TÜFEKÇİ/ANKARA
08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın başlattığı mal varlığı tartışmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da dün sabah mal varlığını Başbakanlık Basın Merkezi’nin internet sayfasında açıkladı. Erdoğan’ın bankada 1.519.690 YTL karşılığı mevduatı ve Arnavutköy Bolluca Köyü’nde 376 metrekare, Güneysu Dumankaya Köyü’nde 2 bin metrekare arsası bulunuyor. Eşi Emine Erdoğan’ın ise 2006 model bir arabası ve 35 bin 640 YTL değerinde takısı bulunuyor.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, günlerdir tartışılan mal varlığını internet üzerinden açıkladı. Erdoğan, Başbakanlığın resmi internet sitesinde, 1.2 milyon dolarlık servet beyanı yaptı. Erdoğan’ın dün açıkladığı mal beyanı sekiz yılda 1,5 milyon YTL’lik servete ulaştığını ortaya koydu. Erdoğan’ın 1 Aralık 1998 tarihli mal beyanında tek bir nakit hesabının bile yeralmaması dikkat çekti. Bu beyanda sadece değeri 40 bin YTL olan şirket ortaklığı yeraldı. Erdoğan’ın ’haksız mal edinme’ iddiasıyla mahkemelik olduğu 10 Eylül 2001 tarihinde AKP Genel Başkanı olarak verdiği beyanında ise büyük oğlu Ahmet Burak’a olan borçları düşüldükten sonra 431 bin YTL’lik parasal servetinin olduğu gözlendi. Erdoğan’ın dünkü beyanında ise parasal serveti 1.2 milyon dolar (1.5 milyon YTL) olarak yeraldı.

SERVETİ ŞİRKET DEVRİNDEN: Erdoğan’ın 2001 yılında açıkladığı mal beyanında büyük oğlu Ahmet Burak’ın düğün takılarıyla ilgili gelirler görülürken, dün açıkladığı beyanda ise, Ahmet Burak’ınkiler ile birlikte Başbakanlığı döneminde evlendirdiği büyük kızı Esra ve küçük oğlu Necmettin Bilal’in düğün takılarına hiç yer verilmemesi dikkat çekti. Erdoğan’ın mal beyanındaki en büyük gelir kalemini, ortağı olduğu şirketin devrinden /images/100/0x0/55ea9c16f018fbb8f88b34d4hesabına aktarılan 1.2 milyon YTL oluşturdu. Erdoğan, emekli ikramiyesi, emekli maaşı ve milletvekili maaşlarını da ekleyerek banka hesabını 1.361.290 YTL olarak beyan etti.Erdoğan, ayrıca 120 bin dolarlık da döviz hesabının olduğunu açıkladı.

EMİNE HANIM’IN TAKILARI: Erdoğan’ın sekiz yıllık dönemde açıkladığı üç ayrı mal beyanında dikkat çeken en büyük değişiklik ise Emine Erdoğan’ın takıları. 1998 yılındaki beyanda 8 adet Altın bilezik ve 1 adet Beşibirlikten oluşan 500 YTL’lik takı 2001 yılında 7.800 YTL’ye çıktı. Emine Erdoğan’ın dünkü beyandaki takı serveti ise 35.640 YTL olarak yeraldı.

ARSALAR DEĞER KAZANMADI: Erdoğan’ın 2001 yılındaki beyanında da gösterdiği Bolluca Köy’deki 40 bin YTL’lik 376 m2 arsa ve Rize-Güneysu’daki 10 bin YTL’lik 2000 m2 araziye dünkü beyanda da aynı oranlarla yer verildi. Ancak, beş yılda arsaların bir kuruş bile değer kazanmaması dikkat çekti.

DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY PASSAT: Başbakan Erdoğan’ın son sekiz yılda açıkladığı üç ayrı mal beyanında değişmeyen tek kalem Passat marka otomobil oldu. 1998 yılında 98 model ve kendi üstünde görünen Passat marka otomobil, 2001 yılındaki beyanda eşine 2000 model olarak devredilmiş görüldü. Erdoğan’ın dünkü beyanında ise bu otomobil 2006 modele yükseldi ve yine eşinin üzerinde gösterildi.

Hisselerini 1.2 milyon YTL’ye satmıştı

RECEP Tayyip Erdoğan’ın, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in Ülker ürünlerinin dağıtımını yapan Emniyet Gıda, İhsan Gıda ve Yenidoğan Gıda olmak üzere üç ayrı anonim şirkette toplam yüzde 30 hissesi vardı. Başbakan, tümü de İstanbul’un Anadolu yakasında Ülker’in ürünlerini dağıtan üç ayrı anonim şirkette kurucu hissedar konumundaydı. Aynı şirketlerde kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen de hissedardı. Birincisi Ülker’in bisküvi ve çikolata ürünlerini dağıtan Emniyet Gıda A.Ş. idi. Süt, yağ ve yoğurt ürünlerini dağıtan İhsan Gıda A.Ş. ise ikinci şirketti. Bu iki şirket, Erdoğan’ın AKP’yi kurmasından çok önce faaliyete geçmişlerdi. Erdoğan, Başbakan olduktan yaklaşık 9 ay sonra da sonra 2003 yılı aralık ayında da Yenidoğan Pazarlama A.Ş.’yi kurmuştu. Bu şirket, Ülker’in Cola Turka, Çamlıca gibi meşrubat ürünlerini dağıtıyordu. Her üç şirkette de Başbakan, kardeşi ve eniştesinin toplam hisseleri yüzde 30’u aşmıyordu. Satış aşamasında Erdoğan’ın toplam hisseleri her üç şirkette de yüzde 12 dolayındaydı. Kalan yüzde 18 kardeş ve enişte arasında dağılıyordu. 2 Şubat 2005’te yapılan satış işlemi ile her üç şirketteki aile hisseleri Ülker’in Trabzon bayii Ahmet Günaydın’a geçti. Ahmet Günaydın, Erdoğan ve ailesinin hisselerinin karşılığı olarak 3 milyon YTL (3 trilyon) ödedi. Yüzde 12’lik hissesi karşılığında Erdoğan’ın payına 1.2 milyon YTL (yaklaşık 900 bin dolar) düştü. Erdoğan’ın dün açıkladığı mal varlığında, bankadaki nakit para toplamı 1.5 milyon YTL düzeyinde. Bu durumda Erdoğan şirket hissesi satışından elde ettiği 1.2 milyon YTL’yi yüzde 25 artırmış.

Cumhuriyet altınları ve oğluna borcu görünmüyor

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın 2001 yılındaki beyanında 174 Cumhuriyet altını ile birlikte 340 bin dolar ve 130 bin Alman Markı bilgisi yeralıyordu. Erdoğan, bu döviz hesaplarındaki bu paranın 220 bin Amerikan Doları ile 55 Alman Markını büyük oğlu Ahmet Burak’tan aldığı borç olarak göstermişti. Erdoğan’ın yeni beyanında ise Cumhuriyet altınları ile birlikte oğluna borç olarak görülen dövizler yeralmadı. Erdoğan, 2001 yılındaki 340 bin dolarlık hesabından oğluna borcunu kapadıktan sonra kalan 120 bin dolara da dün açıkladığı beyanda yer verdi. Ancak, oğluna borcu düşüldükten sonra Mark hesabında kalması gereken 75 bin marka ilişkin bir bilgi ise dünkü açıklamada yeralmadı.

’Lanet olsun’ dedik hisseleri devrettik

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, mal varlığını bugüne kadar duyurmamasını, siyaset kurumu ve siyasetçiye yönelik saldırıları önleyebilme çabasıyla açıklarken, günlerce aleyhinde haber yapıldığını söyledi. Erdoğan, "Adeta lanet olsun dedik ve orada da hisselerimizi devrettik. Ve onu da hesap ettik, o da şu an hesapta. Şimdi herhangi bir şirketin hissedarı değilim. Şu anda bir maaşlı durumundayım" dedi. AKP Grup toplantısındaki konuşmasının üçte birini de malvarlığı tartışmalarına ayıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Amacımızın mal varlığını kamuoyundan saklamak ya da milletimizin dikkatinden kaçırmak olmadığın da ifade edeyim" dedi.

Düğünlerde takılanlar mal beyanında yok

TAYYİP Erdoğan’ın dünkü beyanında Başbakanlığı döneminde evlendirdiği Esra ve Bilal Erdoğan’ın düğün takılarına ilişkin bir bilginin yeralmadığı gözlendi. Takı törenleri basına konu olan bu düğünlere ilişkin bilgilere beyanda yer verilmemesi, Erdoğan’ın bu gelirleri çocuklarının hesabında tuttuğu yorumlarına yol açtı.

Villalar kardeşinin adına alındığı için beyanda yok

ERDOĞAN Ailesi’nin, Ülker dağıtıcılığını yapan şirketlerdeki hisselerini devrettikten sonra İstanbul Kısıklı’da satın aldıkları söylenen villalar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü mal beyanında yer almadı. Başbakanlık kaynakları, Erdoğan Ailesi’nin İstanbul’da ikamet etttiği Üsküdar Emniyet Mahallesi’ndeki binanın Tayyip Erdoğan’a satılmadığını kaydediyorlar. Üsküdar Mahallesi’ndeki bu binada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hissesinin bulunmadığı, binadaki konutların kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi adına alındığı belirtiliyor. Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin birer milyon dolar değer biçilen bu villalardan toplam beş adet satın almayı planladığı öne sürülmüştü. Erdoğan Ailesi’nin satın aldığı bu villalar, son derece lüks ve yüksek güvenliğe sahip olma özelliği ile tanınıyor. Erodoğan Ailesi tarafından alındığının duyulması ile sitedeki diğer villaların satışların da hissedilir derecede arttığı kaydediliyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı