1.5 ayın zirvesini gören doları ABD durdurdu

Hürriyet Haber
02.08.2014 - 01:52 | Son Güncelleme:

ABD faiz artırımı tartışmalarının alevlenmesi ile TL karşısında bir buçuk ayın zirvesine çıkan doları yine ABD’de beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam rakamları frenledi.

Amerikan tarım dışı istihdam verileri piyasalarda son günlerde gerçekleşen dolar yükselişinin ABD kaynaklı olduğunu bir kez daha gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 2.40’lardan yüzde 2.60’a kadar çıkması ve ABD faiz artırımı tartışmasının yeniden alevlenmesiyle bayram sonrası yükselen dolar dün 2.1518 TL’ye kadar yükselerek bir buçuk ayın zirvesini gördü. Ancak doların hızını yine ABD kesti. Temmuz ayı tarım dışı istihdam ABD’de 209 bin kişi gerçekleşip beklentilerin altında kalınca dolar 2.14 TL’nin altına 2.1356 TL’ye kadar düştü.

PORTEKİZ ETKİSİ SÜRÜYOR

ABD’de beklentilerin altında kalan istihdam rakamı borsaya da nefes alma fırsatı verdi. Gün boyu yüzde 1’in üstünde günlük kayıpla seyreden BİST 100 endeksi verinin ardından gelen alımlarla toparlandı ve günü yüzde 0.08 kayıpla 82.093 puandan kapadı. Avrupa borsalarında ise Portekizli banka BES’in açıkladığı zararın olumsuz etkisi devam ederken Rusya’nın 5 bankasına gelen yaptırımlarla artan jeopolitik risk ve Fed faiz tartışmaları satışı hızlandırdı. Alman Dax ve İngiliz FTSE günlük yüzde 2’ye yaklaşan kayıplar yaşadı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı