Gündem Haberleri

GÜNDEM

  1.3 milyon yeni öğrenci

  Hürriyet Haber
  11 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2000 - 00:01

  Okullar bugün ders başı yapıyor. 1 milyon 300 bine yakın öğrenci, bugün ilk kez okulla tanışacak. Sorunlar dağ gibi. Ama 15 milyon öğrenci gibi, 550 bin öğretmen heyecanlı ve umutlu.

  İLK ders zili, sorunlarla çalıyor. Bugün, 1 milyon 300 bin öğrenci ilk kez okulla tanışacak, 15 milyon öğrenci ise okula yeniden 'merhaba' diyecek. Ancak, yeni eğitim öğretim yılı başında öğretmen, veli ve öğrencileri bekleyen birçok sorun çözüm bekliyor.

  Bazı okullarda, tamirat çalışmaları, geç gelen ödenekler nedeniyle tamamlanamadı. Öğretmen açıklarının da sürdürdüğünü belirten okul müdürleri, özellikle Türkçe, Matematik ve İngilizce branşlarında öğretmen bulamadıklarını söylüyorlar.

  Ümraniye, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde ise öğretmen bulamayan okul müdürleri çareyi sınıf birleştirmekte buluyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan kendilerine gönderilen ödeneklerin kısıtlı olduğunu belirten okul müdürleri, ‘‘Kayıtlarda para alınmasın deniyor. Bağış toplayamıyoruz. Bakanlık bize ödenek vermediği gibi, velinin yardım etmesini de engelliyor. Zar zor topladığımız paralarla ancak şimdi tamirat yapabiliyoruz. Bu da okulların açılışına denk geliyor. Topladığımız paralar yeterli olursa, ücretli öğretmen tutarak, derslerin boş geçmesini önleyeceğiz’’ dedi.

  Öte yandan öğrencilerin, forma, çanta, kitap ve ders araç-gereçleriyle, servis ücretleri de velilerin en büyük problemleri arasında yer alıyor.

  ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

  Eğitim- Sen Genel Başkanı Alladdin Dinçer, kitap sıkıntısı çekildiğini, okul araç gereçlerinin enflasyonun üzerinde artarak velinin bütçesini aştığını belirtti. Dinçer, ‘‘Başta İngilizce olmak üzere edebiyat, rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanında hala öğretmen açığı yaşanıyor. Yardımcı personel açığı çok büyük boyutlara ulaştı’’ dedi.

  İlköğretim birinci sınıfa başlayacak bir öğrencinin forma, ders kitabı, kırtasiye, çanta harcaması 200- 500 milyon lira arasında değişirken, lise öğrencileri için bu rakam iki katına çıkıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı